Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vyšetření NT+

13. 6. 2008

Vyšetření v 1. trimestru - Tento test kombinuje ultrazvukové vyšetření tloušťky nuchálního projasnění (NT = nuchal translucency) s vyšetřením krve matky. Vyšetření se provádí v 11. - 13. týdnu těhotenství. Kombinace těchto dvou metod umožňuje detekci 75-80% dětí s Downovým syndromem. Tradiční screening prováděný v 16. týdnu - tzv. trojitý test dokáže zachytit jen 50-60% dětí s tímto syndromem.

Vyšetření nuchálního projasnění ( nuchální translucence ) se provádí v 11.-13. týdnu těhotenství. Pomocí ultrazvuku je změřeno nahromadění tekutiny v podkoží v oblasti krku plodu. Tato tekutina se na ultrazvuku zobrazuje jako projasnění. Přítomnost většího množství tekutiny v tomto prostoru je často spojeno s přítomností chromozomální aberace, např. s Downovým syndromem. Vyšetření je většinou možné provést přes stěnu břišní.

Vyšetření krve spočívá ve vyšetření dvou látek (PAPP, HCG), které se vytváří v placentě a z ní přestupují do mateřské krve. U těhotenství s Downovým syndromem jsou hodnoty těchto látek abnormální.

další informace najdete na  http://www.prenatal.cz/faq.htm

U vícečetného těhotenství to prý není tak spolehlivé, protože se rizika přepočítávají na 3 plody, ale nikdy nic není na 100%. U klasického triple testu je to ještě horší.

Jen pro zajímavost - cena vyšetření je 1500 Kč, nehradí to pojišťovna.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

doporučuju

(samsie, 8. 8. 2008 13:18)

Tohle vyšetření všem doporučuju. My ho měli taky. Jen jedna holčina šla těžko změřit, protože kolem krčku měla omotaný pupečník, takže měřením nešlo vše přesně určit. Ale nakonec vše dopadlo dobře při dalším měření. Nelituju těch peněz a doporučuju všem !!!