Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vícečetné porody

4. 8. 2008

Pokud mají děti dvě placenty, mohou být dvoj či jednovaječná ( u jednovaječných dvojčat vzniká tato situace proto,že se v samém úvodu zárodek rozdělí na dvě identické části ). Pokud mají dvojčata jednu placentu, jsou VŽDY JEDNOVAJEČNÁ.
Jednoduše - model nekomplikovaných těhotenství dvojčat :
Pokud mají dvojčata dvě placenty ( mohou být jedno i dvojvačená ) , rodíme spontánně jedině tehdy, když jsou obě děti hlavičkou a to ještě existuje řada vyjímek, kdy se nakonec stejně kloníme k císařskému řezu. Doslova, byť náznak odchylky do normy = spíše cís.řez, bez ohledu na polohy dětí. ( Např. růstový rozdíl mezi dvojčaty více jak 500g,závažná přidružená choroba matky, je-li jedno z dvojčat menší jak cca 1500g a mnoho dalších ). Všechny ostatní konstelace poloh jsou důvodem k plánovanému císařskému řezu cca v 38.-39.ukončeném týdnu těhotenství. Těhotenství dvojčat s dvěma placentami by vůbec nemělo překročit 39.ukončený týden ( 39+0 ) , po této době velmi rychle "stárne" placentární funkce,výrazně stoupá i riziko pro matku - hypotonie děložní ( riziko smrtelného krvácení z dělohy z poruchy zavinování dělohy, která byla již enormě rozepjatá velkými plody ) .
Pokud se jedná o těhotenství s jednou placentou, existují ještě podvarianty s věma jednotlivými oddělenými vaky blan - amniální vaky ( monochoriální biamniální dvojčata ) a společným jedním vakem blan ( monochoriální monoamniální ). Podvariantou druhého jmenovaného případu jsou srostlice ( monstra duplicia ) ,která by vůbec neměly být "rozena", ale potracena - je to jednoznačný příklad selhání předporodní péče - srostlá dvojčátka by se měly včas odhalit ultrazvukem kolem 20.týdne a těhotenství ukončit do 23.týdne.Proto také zprávy o srostlých dvojčatech slýcháme z oblastí, kde těhotné neabsolvují řádnou péči, kvalitní UZ vyšetření a přístroj je musí odhalit.
Monochoriální monoamniální dvojčátka se rodí VŽDY cís.řezem v 35.týdnu nejpozději. Monochoriální biamniální dvojčátka se rodí cís.řezem v 36.týdnu nejpozději. V obou skupinách významně roste riziko náhlého úmrtí jednoho či obou plodů po výše uvedených týdnech - je doslova "obrovské" proti např. jednočetným těhotenstvím po termínu. Příčiny bohužel neznáme - nejspíše tkví ve velmi komplikovaných změnách na úrovni placenty, mechanismus spočívá zřejmě v obrovských změnách tlaku krve na úrovni placenty mezi oběma plody v pokročilém těhotenství a v nerovnoměrné distribuce krve mezi plody.
Základem je říci těhotné, proč porod budeme takto vést. Bohužel, vedení porodu dvojčat s jednou placentou v 41.týdnu musím označit za fatální selhání péče a vysloveným hazardem s "osudy" dětí....

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář